wyszukiwarka

Herb Polski 

sylwetka policjantki na niebieskim tle Kończy się 2020 rok, a wraz z nim uroczystości związane z obchodami 95. rocznicy powołania policji kobiecej, utworzonej 26 lutego 1925 roku. Tak moglibyśmy napisać, gdyby nie pandemia COVID-19, która zbombardowała wszystkie plany związane z uroczystościami rocznicowymi. Jednak coś się udało.

Rok 2020 jest pełen doświadczeń, niestety nie tych radosnych, jubileuszowych, lecz epidemicznych związanych wirusem COVID-19. Niedane nam było pięknie wspominać pierwszych dam Policji Państwowej tak jak planowały to jednostki w całym kraju. Mówi się trudno i idzie do przodu!

Mimo tych nieprzewidzianych okoliczności, podsumowując rocznicę 95-lecia kobiet w policji, chcemy oddać hołd nie tylko pierwszym policjantkom, ale i kontynuatorkom ich ciężkiej służby. Takim uczczeniem jest m.in. film dokumentalny zrealizowany przez Biuro Komunikacji Społecznej KGP pt. „Siła kobiet”. Jego premiera, poprzedzona występami znakomitych policyjnych artystów, obyła się 4 marca br. w stołecznym Domu Kultury KADR. Na widowni zasiedli najwyżsi oficerowie Policji z Komendantem Głównym gen. insp. dr. Jarosławem Szymczykiem na czele.

Dziś kobiety w mundurze to powszechny widok. Nikt nie jest zaskoczony, gdy z radiowozu wychodzi policjantka. W 1925 roku była to niemalże rewolucja obyczajowa. Nie było ich wiele, ponieważ obostrzenia związane z przyjęciem do służby były mocno wygórowane, jednak były to wyjątkowe kobiety. Dlatego, dzięki uprzejmości Biura Komunikacji Społecznej KGP, zapraszamy Państwa do obejrzenia dokumentu pt. „Siła kobiet” w reżyserii Marioli Daszkiewicz-Konopczyńskiej, która odkrywa wraz ze swoimi bohaterkami piękno, tajniki i zakręty bycia policjantką.

 

video: https://www.policja.pl/pol/filmy/186467,Sila-kobiet.html 
tekst: kom. Marcin Szymański