wyszukiwarka

Herb Polski

zawodnicy Ju-jitsu W dniach 31 maja – 2 czerwca 2019 r. w Bukareszcie (Rumunia) odbyły się Mistrzostwa Europy w Ju-jitsu. Na starcie zawodów stanęło około sześciuset zawodników. W tym gronie znalazł się również wykładowca Zakładu Wychowania Fizycznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, nadkom. Jacek Szewczak.

Nasz wykładowca wziął udział w Mistrzostwach Europy nie tylko jako trener, ale tym razem również jako zawodnik. Instruktor technik interwencji przywiózł z Rumuni aż 3 medale: jeden złoty jako trener, dwa srebrne indywidualnie w konkurencjach newaza (walka parterowa) i fighting (walka semi contakt jujitsu). Nadkom. Jacek Szewczak wystartował w wadze do 85 kg kategorii M1 masters (zawodnicy w wieku od 35 do 40 lat).

Nasz wykładowca swój występ rozpoczął od pojedynku newaza z reprezentantem Bułgarii Dimovem Tsvetanem. Ciężki 6 minutowy bój zakończył się zwycięstwem Polaka 9:3. Następna walka to pojedynek o wejście do finału z Rosjaninem Krylovem Mihailem, w której po efektownym rzucie i założeniu dźwigni, przeciwnik naszego reprezentanta odklepał i wykładowca WSPol znalazł się w finale. W walce finałowej zwycięzcą został jednak trener Polskiej Kadry newaza, Marcin Dudek.

Następnie nadszedł czas na koronną konkurencję naszego wykładowcy, czyli walki w formule uderzanej. W pierwszym pojedynku wykładowca z WSPol w Szczytnie spotkał się z Stoimenovem Krumem z Bułgarii. Po dobrym początku Bułgara, Szewczak wykorzystał swoje doświadczenie i umiejętności wygrywając walkę przed czasem. Kolejnym przeciwnikiem był reprezentant gospodarzy Daniel Paul Sava.

„To trudny przeciwnik, ale na chwilę stracił swoją koncentrację, wykorzystałem to wykonując dynamiczny rzut przez plecy (soinagę) i łapiąc go w trzymanie, 3 ippony (uderzenie, rzut i skończenie w parterze kończą walkę) i to mi się udało po raz drugi w tych zawodach” – komentuje walkę nasz instruktor.

Kolejna walka o wejście do finału z reprezentantem Niemiec – Tairovem Rashidem, zakończyła się wygraną Polaka. W finale przeciwnikiem nadkom. Jacka Szewczaka był Elsham Ibishov z Azerbejdżanu. Po zaciętym pojedynku, jednak to wicemistrz świata z ubiegłego roku mógł się cieszyć ze złotego medalu Mistrzostw Europy wygrywając ze Szczytnianinem 5:3.

Przegrane finały naszemu wykładowcy osłodził sukces jego seniorskiej drużyny, która w konkurencji drużynowej sięgnęła po historyczny, pierwszy złoty medal pokonując w finale utytułowanych Rosjan 8:5.

„Jestem selekcjonerem Kadry Polski Seniorów w Jujitsu Fighting od niespełna 3 lat, w tam czasie odnieśliśmy bardzo fajne wyniki, m.in. 3 miejsce na Olimpiadzie Sportów Nieolimpijski The World Games Wrocław 2017, 2 miejsce w drużynie na Mistrzostwach Świata w Kolumbii 2017, 2 miejsce w drużynie na Mistrzostwach Świata w Szwecji 2018, 2 miejsce w drużynie na Mistrzostwach Europy w Gliwicach 2018 i teraz złoto w Rumunii” – komentuje nadkomisarz Jacek Szewczak.

 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

O ME w internecie: http://sport.tvp.pl/42909889/me-w-jujitsu-25-medali-polakow-w-bukareszcie?fbclid=IwAR1j6iac-7CUPiuHK2hQhipa9nB4z5eZMcwVVHZ2divfazLJi0tkj8XXwXs 

Tekst: Jacek Szewczak