WYCIECZKA PO ZIEMI PAŁUCKIEJ

W dniach 1-2 września 2018 r. Zarząd Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów przy WSPol. w Szczytnie zorganizował wycieczkę po pięknym regionie naszego kraju - „ Ziemi Pałuckiej". Wycieczkę - zwiedzanie rozpoczęliśmy od Biskupina - osady związanej ze starą kulturą łużycką z XIV - V wieku p.n.e.

​Stanowisko archeologiczne w Biskupinie położone jest na terenie należącym do wsi Biskupin w województwie kujawsko - pomorskim, w powiecie żnińskim, w gminie Gąsawa ( na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Odkrycie osady było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii. Badania wykopaliskowe prowadzono od 1934 r do wybuchu II wojny światowej. Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kultury łużyckiej od środkowej epoki brązu XIV w. p.n.e. po wczesną epokę żelaza ok. V w. p.n.e. Ludność Biskupina zajmowała się rolnictwem, rybołóstwem, zbieractwem i rzemiosłem (garncarstwo, tkactwo).​Niewątpliwą atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową - Żnińska Kolej Powiatowa z Biskupina do stacji Wenecja gdzie spędziliśmy noc w Ośrodku „Przystań Wenecka”. Miejsce położone jest w pięknym miejscu nad jeziorem Biskupińskim, które jest dobrze zarybione - szczupak, okoń, leszcz, płoć, ukleja, karp, sandacz i krasnopióra. Przed udaniem się na nocleg uczestnicy wycieczki spędzili miło czas przy grillu na terenie ośrodka - oczywiście były tańce i śpiewy.

​W dniu następnym (02.IX.) udaliśmy się do Golubia-Dobrzynia w celu zwiedzenia zamka powstałego w I połowie XIV w., który pełnił rolę warowni krzyżackiej. Za swego panowania Władysław Łokietek podjął nieudaną próbę odbicia zamku. Dopiero zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem otworzyło drogę do jego odzyskania. Wielkie zasługi w jego przebudowie położyła Anna Wazówna, otrzymując go w darze od swojego brata Zygmunta III Wazy.

​Zwiedzone okolice są położone na terenie otoczonej zielenią i wieloma akwenami wodnymi - jeziora, rzeki. Z wypowiedzi uczestników wycieczki wynikało, że są zadowoleni z przebiegu i realizacji wycieczki.

 
Galeria zdjęćTekst i zdjęcia
Zdzisław Wnukowicz

 

Stworzone dzięki Joomla!